توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
برنده جایزه Abel 2017

برنده جایزه Abel 2017

جایزه Abel

جایزه ی آبل 2017 در تاریخ 21 مارس،  به Yves Meyer از فرانسه به خاطر نقش آفرینی در توسعه تئوری موجک‌ها، نظریه‌ای ریاضی با کاربرد در فشرده سازی داده، تصویربرداری پزشکی و تشخیص امواج گرانشی، اهدا شد. مایر نقشی کلیدی در توسعه مدرن  این نظریه در ریاضیات، فناوری اطلاعات و علوم محاسباتی داشت. او که 77 سال دارد 6 میلیون کرون نروژی (600000یورو) برای جایزه توسط آکادمی علوم نروژ دریافت خواهد کرد.

جایزهٔ آبل جایزه‌ای است بین‌المللی که هر ساله توسط شاه نروژ به یک یا چند ریاضی‌دان که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشد، داده می‌شود. این جایزه که به افتخار ریاضیدان نروژی نیلس هنریک آبل(۱۸۲۹–۱۸۰۲) نامگذاری شده در سال ۲۰۰۱ توسط دولت نروژ بنیان‌گذاری شد جایزهٔ مکملی برای جایزه هولبرگ است که در علوم انسانی داده می‌شود. جایزه نقدی آن ۶ میلیون کرون نروژ معادل ۶۰۰۰۰۰ یورو است. مراسم اعطای جایزه در آتریوم دانشکده حقوق دانشگاه اسلو، جایی که از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۸۹ در آن جایزه صلح نوبل داده می‌شد، برگزار می‌شود. هیئت مدیره جایزه یک سمپوزیوم آبل هم بنیانگذاری کرده‌اند که توسط انجمن ریاضیات نروژ اداره می‌شود. 

ایده این جایزه اولین بار توسط ریاضیدان نروژی سوفوس لی(۱۸۴۲–۱۸۹۹) بعد از زمان اطلاع او از تصمیم آلفرد نوبل مبنی بر ندادن جایزه‌ی سالانه به ریاضیت، در سال ۱۸۹۹ پیشنهاد شد. مرگ لی وقفه‌ای در آن ایجاد کرد و تلاش اسکار دوم برای تأسیس آن در سال ۱۹۰۲ ناموفق بود و این کار به علت بی‌نتیجه بودن مذاکرات اتحاد سوئد و نروژ در سه سال بعد پیچیده‌تر شد.

 

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research