توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
سايتی برای اطلاع‌رسانی در زمينه آموزش رياضی به نابينايان

سايتی برای اطلاع‌رسانی در زمينه آموزش رياضی به نابينايان

www.Shokoofa.life

 

زندگی با ضعف بینایی یا نابینایی مترادف زندگی با کیفیت پایین‌تر نیست؛ مهم‌ترین نکته که نباید از نظر دور نگه‌داشته‌شود؛ این است که با ضعیف شدن یک یا چند حس، بقیه حواس قوی‌تر شده تا جبران ضعف در یک یا دو حس انجام شود. در این میان از نقش بارز آموزش و آگاه‌سازی نابینایان، معلمان نابینایان، خانواده‌ها و هم‌کلاسی‌ها در بالا بردن کیفیت زندگی نابینایان و کم‌بینایان نباید غافل ماند.
از‌جمله اين توانايی‌ها كه نابينايان و كم‌بينايان می‌توانند با كسب دانش لازم در آن ضمن موفقيت در آن رشته در زندگي نيز از موهبت‌های آن برخوردار شوند آموزش و فراگيری رياضيات است چيزی كه در حال حاضر بيشتر نابينايان و كم‌بينايان از فواید نهفته در این یادگیری محرومند.
با بهينه‌سازی روش‌های تدريس، فراهم ساختن كتب دسترس‌پذير، تهيه وسايل كمك‌آموزشی مناسب و مواردی از اين قبيل می‌توان به اين هدف دست يافت.
انجمن موج نور و خانه رياضيات اصفهان با همكاري برخي نهادها و سازمان‌ها براي نهادينه كردن آموزش رياضی به گروه هدف از همان پايه‌ی اول ابتدایی گام‌هايی را برداشته‌اند و اميد می‌رود اين روند رو به رشد همچنان ادامه يابد.
به منظور آگاهي خانواده‌هاي محترم، والدين گرامي، دوستان ارجمند، معلمان عزيز و همه كسانی كه علاقه‌مند به مسائل نابينايان به خصوص در زمينه‌ی آموزش رياضی هستند سايتی به نشانی:  www.Shokoofa.life طراحی شده كه در آن اخبار، وسايل جديد ساخته شده، اطلاعات لازم برای معلمان و خانواده‌ها و مطالب بسيار ديگر قابل دسترس است.
اميد است با مراجعه به اين سايت ضمن استفاده از مطالب آن با نظرات و پيشنهادهای خود انجمن موج نور و خانه رياضيات اصفهان را در پيش‌برد اين طرح ياری دهيد.
به اميد روزهای روشن‌تر.


گاهی به فعالیت‌های انجام شده در پروژه ریاضیات برای نابینایان انجمن موج نور و خانه ریاضیات اصفهان در سال 1394 پروژه ریاضیات برای نابینایان را آغاز کردند. در مراحل اولیه پروؤه، شناسایی وضع موجود و مشکلات پیش روی دانش‌آموزان و کادر آموزشی در دستور کار قرار گرفت. بازدید از کلاس‌های درس ریاضی مدرسه شهید سامانی در سال تحصیلی 1395-1394 از اولین گام‌ها در این راستا بود. در مرحله بعد، پرسشنامه‌هایی برای بررسی مشکلات تدریس ریاضی پایه ابتدای در ماه‌های ابتدایی سال 1395 تهیه و جهت پاسخگویی توزیع شد.

برای پیگیری تکمیل پرسشنامه‌ها، مصاحبه تلفنی با معلمان و مدیران مدارس نابینایان در سرار کشور انجام شد. در کنار این فعالیت‌ها، خانه ریاضیات اصفهان، میزبان دانش‌آموزان نابینا و کم بینا نیز بوده است. دانش‌آموزان نابینای شهر کاشان در تابستان 1395 از آزمایشگاه خانه ریاضیات اصفهان بازدید کردند.

تابستان 1395 آغاز همکاری مؤسسه غیرانتفاعی هیوا، انجمن موج نور و خانه ریاضیات اصفهان بود. جلسات مشترک میان این سه نهاد برگزار شد و طراحی و ساخت وسایل کمک آموزشی در دستور کار قرار گرفت که این فعالیت همچنان ادامه دارد. گرچه این پروژه با تمرکز بر ریاضیات مقطع ابتدایی شروع به کار نمود، تیم طراحی تعدادی از وسایل کمک آموزشی مرتبط با عناوین درسی دانش آموزان دوره متوسطه را نیز طراحی کرده و به مرحله تولید رساندند.

در سال تحصیلی 1396-1395 وسایل کمک آموزشی ساخته شده برای مقطع دبستان با کمک یک مربی کمکی در کلاس اول مدرسه شهید سامانی مورد استفاده قرار گرفت تا بازخورد دانش‌آموزان و معلمان در کار با این وسایل مورد بررسی قرار گیرد. در این میان کارشناسان نابینایی و ناشنوایی وزارت آموزش و پرورش از فعالیت‌های انجام شده برای نابینایان بازدید به عمل آوردند.

برای تبادل نظر با سایر معلمان و به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید بازدید از مدارس ابتدایی نابینایان شهرهای مشهد و شیراز در دستور کار قرار گرفت.

از ابتدای آبان 1395 پایگاه آموزشی برای دانش‌آموزان نابینای کلاس اول ابتدایی در خانه ریاضیات اصفهان در روزهای چهارشنبه دایر شد. کارگاه آموزشی مقطع متوسطه در روزهای پنج‌شنبه برگزار شد. به دنبال استقبال دانش‌آموزان، کارگاه‌های بازی و ریاضی برای دانش‌آموزان کلاس اول شهید سامانی از دهم تیرماه 1396 روزهای یکشنبه صبح برگزار شد.

با کمک مالی مؤسسه هیوا، وسایل کمک آموزشی ریاضیات پایه اول برای 25 دانش‌آموز برای تجهیز دو مدرسه ابتدایی در تهران فراهم شد. هم اکنون این وسایل توسط دانش‌آموزان و معلمان این مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حال حاضر، تیم پروژه در حال برنامه‌ریزی برگزاری کارگاه معلمان مدارس نابینایان سراسر کشور در خانه ریاضیات اصفهان هستند.

 

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research