توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
مصاحبه دکتر پیام سراجی با خبرگزاری ایرنا

متن مصاحبه آقای دکتر پیام سراجی مسئول بخش ریاضیات و هنر خانه ریاضیات اصفهان با خبرگزاری ایرنا در مورد مسابقه اینترنتی بخش ریاضیات و هنر

مشاهده صفحه مورد نظر

انتشار یافته در تاریخ 22 اردیبهشت 1397

منبع: ایرنا

کد خبر:16203117

مسابقه اینترنتی خانه ریاضیات اصفهان


مسئول 'ریاضیات هنر' خانه ریاضیات اصفهان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: در این مسابقه تصویری از یک بشقاب از دوره ساسانیان ( متعلق به حدود یکهزار سال گذشته) ارائه شده که طراحی هندسی آن از نظر علم ریاضی دارای نکات شگرف و قابل توجهی است.

پیام سراجی با بیان اینکه این بشقاب تاریخی در یکی از موزه‌های فرانسه نگهداری می‌شود، افزود: در این بشقاب 18 دایره بر دایره مرکزی مماس شده است که برای این کار دایره باید به 18 قسمت مساوی تقسیم شود. وی با اشاره به اینکه تقسیم دایره به 18 قسمت مساوی با خط کش و پرگار به طور دقیق امکان پذیر نیست، گفت: در این مسابقه فرض شده که طراح بشقاب با روش تقریبی مناسبی دایره را به 18 قسمت مساوی تقسیم کرده لذا از علاقه‌مندان به ریاضی خواسته شده است تا روش هندسی برای رسم این طرح را ارائه کنند.

سراجی ادامه داد: همچنین علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه باید مشخص کنند که شعاع دایره‌های ردیف دوم واسطه حسابی شعاع دایره‌های ردیف اول و سوم هستند یا واسطه هندسی و همچنین اگر رسم دایره‌های کوچکتر تا بی نهایت ادامه یابد، حد مجموع محیط همه دایره‌هایی که درون دایره بزرگ رسم می‌شوند، چقدر است. وی با بیان این‌که حل این مسائل نیاز به علم هندسه پیشرفته ندارد، تصریح کرد: دانش‌آموزان پایه دهم نیز می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. 

سراجی مهمترین هدف از برگزاری این مسابقه را آشنایی نوجوانان و جوانان کشورمان با سطح پیشرفت دانش ریاضی در ایران باستان و تقویت قدرت تجزیه و تحلیل در علم هندسه و ریاضی عنوان کرد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مسابقه می توانند به پایگاه اینترنتی mathhouse.org مراجعه کنند. 

خانه ریاضیات اصفهان، به عنوان نخستین خانه ریاضیات ایران و جهان به دنبال تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات در سال 1377 آغاز به کار کرد. این مرکز به عنوان واحدی غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با هدف آماده ­سازی نوجوانان و جوانان برای تحقق اهداف فرهنگی آموزشی، ارتقای کیفیت آموزش ریاضی و بهبود روش­‌ها و پژوهش­‌های علمی کاربردی جهت ارتقاء دانش ریاضی فعالیت می‌کند.


ت/3011/ 6022


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research