توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
راز آفرینش

 

راز آفرینش
موُلف: پروفسور فضل الله رضا
چاپ اول، 1384
 
«راز آفرینش» کتابی است که در سال 1319 نوشته شد و در 1322 در تهران به چاپ رسید. مطالب کتاب را چندی پیش از سفر دانشی دراز مدت خود به امریکا (تابستان 1323) تدوین کرده بودم. این نوشتار ظاهراً نخستین رساله‌ای بود که در آن خواننده پارسی زبان می‌توانست از دریچه علوم جدید و فیزیک نو، به کیهان اعظم نظری بیفکند و با مقدمات فلسفی فیزیک کوانتم و فرض نسبیت اینشتاین اندک آشنایی پیدا کند.
شصت و چند سال میان چاپ اول و چاپ دوم «راز آفرینش» فاصله افتاد. در همین فاصله نگرش­‌های نوین در فیزیک پدید آمد، نیروی اتمی کشف شد و رایانه به وجود آمد. این عوامل به کمک تلسکوپ­‌های نو و آزمون‌­های ماهواره‌­ای پرتابی، دانش کیهان­شناسی را به کلی دگرگون کردند.
 
اکنون کیهان­شناسی یکی از پربارترین و پویاترین رشته‌­های دانش طبیعی به ­شمار می‌­رود. روزی نیست که اخترشناسان اطلاعات تازه‌­تری از کیهان اعظم عرضه نکنند.
پژوهشگری که بخواهد در بخش علوم فضایی و کیهان شناسی، اطلاعات به روز پیدا کند، باید نخست دانش­‌های پایه را از کتاب‌­های سنتی در ژرفا فرابگیرد، آن­گاه به شتاب از کتاب‌­های مدون چاپی بگذرد و به کمک رایانه و اینترنت گزارش‌­ها و آزمون‌­های تازه‌­تر به ­دست بیاورد.
 
ناگزیر در ذهن خواننده این پرسش حضور می‌­یابد که چاپ دوم دفتری که اکنون کهن شده است، در رشته پرشتاب کیهان­شناسی، آیا می‌توان سودی به همراه بیاورد؟
 
آن مختصر که شصت سال پیش در دفتر اول نوشته شد، اکنون کهن شده، و آنچه در دفتر دوم یاد شده، نمی‌­تواند جوابگوی همه پرسش­‌های روز باشد. از این روی توصیه می­‌شود که خوانندگان پس از نگاهی گذرا به این نوشته‌­ها، برای اطلاعات روز از کتاب‌­های کارشناسان فن و اینترنت استفاده بفرمایند.
 
با فروتنی باید بگویم که از نیم قرن پیش، گروهی از اهل علم ایران، تجدید چاپ «راز آفرینش» را از زاویه نگاهی به تاریخ کیهان­شناسی در ایران مفید دانسته‌اند و اسلوب نگارش­‌های فارسی آن نیز برای نوجوانان دانشگاهی خالی از فایده نمی‌­پندارند....

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research