توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
گزارش برگزاری مدرسه زمستانه ریاضی‌ ورزی سراوان

 

در روز‌های پایانی سال ۹۷، رویدادی تحت عنوان مدرسه زمستانه‌ی ریاضی‌ورزی توسط جمعِ علمی-ترویجی رستا با همکاری گروه جهادی السابقون در شهر سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

تیمِ رستا -که اعضا آن دانشجویانی هستند که از دل خانه­ ی ریاضیات اصفهان گرد هم جمع شده‌اند-‌ از ابتدای فعالیت خود تا کنون سه رویداد تحت عنوان "مدرسه­ ی تابستانه‌ی علوم کامپیوتر" در شهرهای اصفهان و تهران برای دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه برگزار کرده است و این‌ بار اردوی زمستانه‌ی ریاضی ­ورزی را برای دانش‌آموزان دوره­ ی اول متوسطه­ با هدف ایجاد فضای تفکر استدلالی که جان‌مایه‌ی علم ریاضی است، در قالب کارگاه‌های آموزشی و کار گروهی، برگزار نمود.

اردو به مدت سه روز، برای دو گروه حدوداً 50 نفری از دانش آموزانِ دختر و پسر شهر سراوان و روستاهای اطراف برگزار گردید. دانش‌آموزان در قالب‌ گروه‌های سه نفره در کارگاه‌های پازل‌های ریاضی، مدلسازی ریاضی و کتاب درسی شرکت کردند و در روز آخر در قالب یک مسابقه با بخش‌های مختلف علمی، کار خود را به پایان بردند. در ادامه هر بخش به اختصار توضیح داده خواهد شد.
لازم به ذکر است، یکی از مسائلی که مسئولین آموزش و پرورش سراوان با آن روبه‌رو هستند عدم تمایل دانش‌آموزان منطقه به رشته‌ی ریاضی و مسائل مربوطه به آن است. پس از صحبت‌های اولیه‌ی این نهاد با تیمِ برگزاری رویداد تصمیم بر آن شد که رویدادی با هدف آشنایی دانش‌آموزان با جنبه‌های متفاوت ریاضی در جهت ایجاد تفکر کلی مثبت درباره‌ی این علم برگزار شود. تیمِ ما، بر آن شد که برای نیل به این هدف، بذرِ نوعِ تفکر استدلالی را در قالب بازی‌های جذاب و کارگاه‌های مهیج در طول اردوی سه روزه، در ذهن دانش‌آموزان کاشته و با ادامه‌ی همکاری با آموزش و پرورش سراوان و تیم جهادی السابقون، محتواهایی در اختیار ایشان بگذارد تا این بذر، به نتیجه برسد.

کارگاه پازل‌های ریاضی

این کارگاه با هدف تشویق دانش‌آموزان به تفکر مرحله به مرحله و یافتن قدم‌های متوالی منطقی برای حل پازل‌ها، در قالب کار گروهی طراحی شده بود. در کارگاه به دانش‌آموزان پازل‌های ریاضی، بازی های تک نفره‌ با جواب‌های یکتا، داده شد

و آن‌ها با دست و پنجه نرم کردن با پازل‌ها سعی می‌کردند که قواعدی برای حل پازل بیابند. لازم به ذکر است یکی از جوانب مهم تفکر ریاضی، پیدا کردن الگو و قواعد کلی برای حل مسائل جزئی است.

 

 

کارگاه مدلسازی ریاضی

در این کارگاه، دانش‌آموران در برخورد با یک مسئله‌ی واقعی تصمیم‌گیری ( انتخاب مکان یک بیمارستان برای شهر)، با مقوله‌ی تصمیم‌گیریِ چند معیاره آشنا شدند و متوجه شدند در تصمیمات مهمِ خویش در زندگی، ریاضی می‌تواند وارد شده و به وسیله‌ی امتیاز و ضریب‌دهی به هر یک از عوامل آن تصمیم، ما را به تصمیم درست رهنمون کند. هدف این کارگاه آن بود که دانش­آموزان علاوه بر تمرین گام‌های مدلسازی ریاضی و تقویت تفکر ریاضی، شیوه‌ی تصمیم‌گیری عاقلانه و منطقی را هم یاد بگیرند. از دیگر اهداف کارگاه تقویت روحیه‌ی توانمندی و احساس تاثیرگذاری( و مسئول بودن) در دانش‌آموزان،‌ تمرین تفکر هندسی و اصل محور بود.

 

 

 

کارگاه کتاب درسی ( هفت ‌خان رستم)

در کارگاهِ هفت ‌خان رستم، مسائل کتاب درسی پایه‌های ششم و هفتم در 7 موضوعِ عدد ، بردار، مختصات، آمار و احتمال، هندسه‌ی استدلالی، جبر و معادله، هندسه‌ی محاسباتی و خلاقیت در قالب هفت خان طراحی شد. دانش‌آموزان در هر کارگاه وارد یکی از خان‌ها با موضوع ریاضی مربوطه شده و داستان آن خان را در قالب مسائل طراحی شده و داستانی شده توسط تیم رستا، می‌خواندند. هر تیم با حل کردن مسائل هر خان، می‌توانست به خان بعدی برسد. هر خان در یک کلاس خاص برگزار شده و بچه‌ها پس از پیروزی بر هر خان به کلاس‌های دیگر برای خان‌های بعدی می‌رفتند. در این کارگاه دانش‌آموزان بیشتر از پیش، با مسئله‌های ریاضیِ کتاب درسیشان آشتی کردند و متوجه شدند که مسئله‌ها ترس نداشته، و  همانطور که رستم از پس خان‌ها برآمد آن‌ها نیز از پس مسائل ریاضی برخواهند آمد. 

 

 

مسابقه­

در این اردو، تلاش بود با رویکرد مسئله‌محوری و تعامل‌محوری دانش‌آموزان خود را با چالش‌ها و مسائل مختلفی روبه‌رو ببینند و سعی کنند در پس حل این مسائل و چالش‌ها قالب‌های تفکری پیشین خود را مورد پرسش قرار داده و سعی در ساخت نوعِ تفکر جدیدی برای حل مسائل جدید خود داشته باشند. در مسابقه‌ی نهایی، تعامل بین اعضای گروه در نهایت خود شکل می‌گیرد. چرا که هر گروه باید با برنامه و زمان‌بندی مناسب هر یک از اعضا را ابتدا به بخش‌های مختلف مسابقه فرستاده و بعد در یک کارگروهی مناسب مسائل پیدا شده را حل و به داور مسابقه تحویل دهند. مسابقه شامل سوالات از موضوعات کارگاه‌ها بود که در کنار مسائل، بخش‌هایی مثل بازیِ ریاضی، ارائه‌ی مدل‌های ریاضی و .. بخش‌هایی بودند که مسابقه را مهیج، و پر از چالش‌های علمی-تفکری برای دانش‌آموزان می‌نمودند. در پایان به تیم‌های برتر هر بخش، جوایزی برای یادبود تقدیم شد. 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research